czwartek, 28 stycznia 2016

Trochę teorii o kwaśnych deszczach

CZYM SĄ KWAŚNE DESZCZE?

Kwaśne deszcze to opady atmosferyczne zawierające różne szkodliwe gazy, głównie tlenki siarki i azotu. Gazy te, w wyniku spalania zasiarczonych paliw (głównie węgla brunatnego i kamiennego) oraz różnego rodzaju produkcji przemysłowej, przedostają się do atmosfery i łączą się z kropelkami wody  i powodują ich zakwaszenie. W ten sposób wraz z deszczem czy śniegiem na ziemię spadają rozcieńczone kwasy siarkowy i azotowy.




Kwasowość deszczu zależy od ilości gazów trujących obecnych w powietrzu i wyraża ją liczbą pH. Naturalne pH deszczu wynosi 5,6 pH. Kiedy jednak deszcz pada po długim okresie bezdeszczowej i bezwietrznej pogody, kiedy to smog ma idealne warunki do powstawania, wówczas stężenie kwasu w opadach może być bardzo duże i pH takiego deszczu może wynosić 3, a nawet mniej. Kiedy pH deszczu osiąga 1,5, zbliża się swoją kwasowością do stężenia ludzkich soków trawiennych rozpuszczających pokarm!

Wyobraźcie sobie, ze spacerujecie w takim deszczu... Czy wypali on nam dziury w parasolach? A jeśli nie masz parasola? O matko! Moje włosy!!! A więc to stąd pochodzi teoria, że kwaśne deszcze powodują łysinę! 

Nie słyszeliśmy w Wiadomościach o żadnych tak drastycznych doniesieniach, jednak nie trudno sobie wyobrazić, że drzewa i rośliny zachwycone takim deszczem nie są...

Jest jeszcze jedna ważna informacja: dla kwaśnych opadów nie istnieją żadne granice. Szkodliwe gazy mogą być przenoszone przez wiatr setki, a nawet tysiące kilometrów od miejsca ich emisji, dlatego kwaśne deszcze mogą padać również w rejonach potencjalnie niezagrożonych takimi opadami.

Czas na eksperymentowanie!

Bardzo nas wciągnął termin kwasowości. Jeśli Was również, zapraszamy do naszego laboratorium. Będziemy badać kwasowość różnych cieczy, by mieć jako takie wyobrażenie, jak może "smakować" roślinom kwaśny deszcz. PH kwaśnych deszczy jest porównywalna z pH soku z cytryny.

Potrzebne nam będą:

  • papierki lakmusowe 
  • różne ciecze, które akurat macie pod ręką.












  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz