poniedziałek, 8 lutego 2016

Podsumowanie

Występowanie kwaśnych deszczów jest faktem. Nie wywołują one łysiny u ludzi, ale mają szereg innych, bardziej poważnych skutków. Niszczą życie roślin, zwierząt i ludzi. Źle wpływają także na zabytki i konstrukcje metalowe.

Najistotniejszą rzeczą, jaką się dowiedzieliśmy opracowując temat jest to, że dla kwaśnych deszczów nie ma granic. Są nimi zagrożone nie tyko regiony, które są odpowiedzialne za zanieczyszczenia powietrza, ale również te, które są „niewinne”.

Wszyscy musimy zacząć przeciwdziałać emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Nie ma co oglądać się na dorosłych. My jako dzieci, także chcemy pomóc, dlatego poszukaliśmy rozwiązań, w których możemy uczestniczyć, jeśli zależy nam na ochronie naszego środowiska. Możemy przyczynić się do obniżenia emisji szkodliwych gazów przez świadome i rozsądne użytkowanie sprzętów codziennego użytku.

Zakłócenia naturalnej równowagi atmosfery mogą prowadzić 
do zagłady naszego świata.



Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili naszego bloga. Mamy nadzieję, że okazał się dla Was interesujący i zmobilizował Was do dbania o naszą planetę. 
                                                                Ania, Wera i Jaś




Przy opracowaniu tematu korzystaliśmy z:

  • Tilin S., Nisbet A., Kwaśne deszcze - zbadaj to sam", Wyd. WSIP
  • Sągin B., Boczarowski A., Sektas M., Puls życia,
  • Podręczniki szkolne "Tajemnice przyrody", Nowa Era


Portale internetowe, m.in.:

  • www. naszaekologia.pl
  • www. sciaga.pl
  • www.portalwiedzy.onet.pl
  • www.zielonaakcja.pl


niedziela, 7 lutego 2016

Co polski uczeń wie o kwaśnych deszczach?

Musimy przyznać, że termin "kwaśne deszcze" słyszeliśmy wcześniej wielokrotnie, ale chyba nie uświadamialiśmy sobie wszystkich zagrożeń jakie ze sobą niosą. Dopiero przygotowanie tej pracy konkursowej otworzyło nam oczy na powagę problemu. Temat okazał się niezwykle wciągający, a poza tym okazało się, że my, jako zwykłe dzieciaki, także możemy przeciwdziałać powstawaniu kwaśnych opadów. 

Stąd też pomysł na formę pracy - blog. Chcemy dotrzeć do jak największej ilości dzieciaków, które po przeczytaniu naszego bloga, przeprowadzeniu proponowanych przez nasz eksperymentów, dojdą, podobnie jak my, do wniosku, że musimy zacząć działać.

W piątek przeprowadziliśmy w naszej klasie ankietę na temat kwaśnych opadów. Chcieliśmy sprawdzić ich wiedzę oraz zainteresowanie problemem. Następnie przekazaliśmy im zebrane przez nas informacje i pokazaliśmy bloga oraz  wyniki eksperymentów. 

Ankieta:

Naszym koleżankom i kolegom z klasy zadaliśmy 4 pytania:
1. Co to są kwaśne deszcze?
2. Jakie mają skutki?
3. Co można zrobić, żeby nie było kwaśnych deszczy?
4. Co ty możesz w tym celu zrobić?


Wyniki ankiety:

Odpowiadało 12 uczniów. 


  • 7 z nich miało jakieś pojęcie o kwaśnych opadach.

Definiowali je jako "deszcz pomieszany z zanieczyszczeniami np. z kominów, aut", "deszcz zawierający toksyczne środki", "deszcze pomieszane ze szkodliwymi gazami", "deszcz z kwasem".

Wymieniali następujące skutki: "są niezdrowe dla organizmów", "zagrażają życiu zwierząt", "mają negatywny wpływ na środowisko".

Proponują następujące rozwiązania: "nie używać rzeczy zanieczyszczonych", "segregować śmieci", "mniej zanieczyszczać środowisko", "zmniejszyć emisję gazów do atmosfery", "dbać o środowisko, nie śmiecić", "nie jeździć samochodem".

Sami mogą: "ograniczyć zanieczyszczenia", "nie jeździć samochodem", "dbać o środowisko", "segregować śmieci", "poprawić styl życia".


  • 3 z nich nie miało zielonego pojęcia o kwaśnych deszczach lub była niezainteresowana problemem.
  • 2 z nich udzielało niepełnych odpowiedzi, wykazując częściową wiedzę w temacie.

Wnioski:

Ankieta pokazała, że wiedza na temat kwaśnych deszczów jest umiarkowana. Dzieci, które orientują się w temacie, potrafią podać ich skutki oraz działania zapobiegające. Niestety ponad 1/3 pytanych nie potrafiła odpowiedzieć na podstawowe pytania, a ich postawa wskazywała na brak zainteresowania problemami ekologicznymi.

sobota, 6 lutego 2016

Jak można zapobiec kwaśnym deszczom ?

We wcześniejszych postach wykazaliśmy, że kwaśne deszcze to duży problem ekologiczny, który niesie za sobą poważne konsekwencje. Przez ludzką nierozwagę cierpią rośliny, zwierzęta, a nawet my sami. Niszczeje  nasze dziedzictwo kulturowe. 

Czy można jakoś naprawić ten błąd?


  • Musimy ograniczyć emitowanie do atmosfery tlenków siarki i azotu. Możemy to osiągnąć dzięki montowaniu specjalnych instalacji wyłapujących te szkodliwe gazy. Możemy też ograniczyć spalanie paliw zawierających siarkę.

  • Musimy zmniejszyć emisję zanieczyszczeń z górnictwa, hutnictwa i elektrowni. Zwykły Kowalski także może pomóc! Wystarczy, że ograniczymy eksploatację zasobów (np. węgla) oraz zużycie energii elektrycznej. Zastosujmy żarówki energooszczędne, wyłączajmy światło, gdy nie jest potrzebne, sprzęt RTV wyłączajmy z prądu, nie zostawiajmy niczego na czuwaniu.



  • Musimy zmniejszyć emisję szkodliwych spalin do atmosfery i ograniczyć transport drogowy. Dorośli mogą kupić samochód z katalizatorem. Wspaniale byłoby, gdyby czasami zostawili auto w garażu i przesiedli się do środków transportu miejskiego. Gorąco polecamy rower! Dobry dla zdrowia i dla środowiska!



  • Musimy zmniejszyć ilość dwutlenku węgla i tlenków azotu uwalnianych do atmosfery. Jest to możliwe, jeśli ograniczymy zużycie węgla, spalanie drewna i gazu ziemnego. Pamiętajmy o tym w sezonie grzewczym.



  • Musimy ograniczyć  emisję dwutlenku siarki. Powstaje ona na przykład przy produkcji papieru. Pamiętaj więc o niemarnowaniu papieru, zbieraniu i wykorzystywaniu makulatury.



  • Musimy ograniczyć stosowanie produktów jednorazowego użytku. Poddawajmy recyklingowi wszystko, co się da. Wytwarzanie nowych materiałów wiąże się z uwalnianiem do atmosfery znacznych zanieczyszczeń. 


Jak widać, powstawanie kwaśnych deszczów to nie tylko wina dużych zakładów energetycznych i przemysłowych oraz  transportu. Jeśli nie stosujemy się do powyższych zaleceń, to również mamy swój udział w powstawaniu kwaśnych opadów i niszczeniu naszego środowiska. Im szybciej to zrozumiemy i zaczniemy stosować w praktyce, tym bardziej pomożemy Ziemi.


Ważne jest, żeby działania takie podjęły wszystkie kraje, ponieważ zanieczyszczenia powietrza przenoszone są przez wiatr i często kwaśne opady występują na obszarach znacznie oddalonych od źródeł ich powstawania.


Czas na eksperymentowanie!

Jest jeszcze jeden sposób na zminimalizowanie szkodliwego działania kwaśnego deszczu: wapno.
Wapno neutralizuje kwasy. Sprawdźmy więc, 

czy dodanie wapna do wyprodukowanego przez nas kwaśnego deszczu, zneutralizuje jego działanie? 

Potrzebne będą:

  • kwaśny deszcz (możesz użyć ten, który wyprodukowaliśmy wcześniej lub przygotować nowy według wskazówek zawartych w poście "Skutki kwaśnych opadów"),
  • wapno (może być zwykłe wapno z apteki),
  • gałązka świerku,
  • papierki lakmusowe
Sprawdź kwasowość swojego deszczu, a następnie dodaj wapno. Poczekaj, aż się rozpuści i sprawdź ponownie kwasowość uzyskanego roztworu.  My z kwaśnego deszczu o pH 2 -3 otrzymaliśmy płyn o pH 6.


pH kwaśnego deszczu przed podaniem wapna

pH kwaśnego deszczu po podaniu wapna

Następnie umieść w pojemniku gałązkę i obserwuj, czy działanie zneutralizowanego kwaśnego deszczu jest inne niż kwaśnego deszczu.

My obecnie prowadzimy obserwacje na 5 próbach!

1. gałązka świerkowa w kwaśnym deszczu o pH 2
2. gałązka świerkowa w kwaśnym deszczu o pH 4-5
3. gałązka świerkowa w  zneutralizowanym kwaśnym deszczu ( z pH 2 na pH 6)
4. gałązka świerkowa w kwaśnym deszczu o pH 2 i po 48 h dodane wapno, które podniosło pH do 5
5. listek w kwaśnym deszczu o pH 2 (żeby porównać wrażliwość igły i liścia na działanie kwaśnych opadów)

Podzielimy się z Wami naszymi wynikami:


Nasze gałązki po 48 godzinach działania kwaśnego deszczu.

Nasze gałązki po 4 dobach działania kwaśnego deszczu.
Nasze gałązki po 6 dobach działania kwaśnego deszczu.



poniedziałek, 1 lutego 2016

Kwaśne deszcze w Polsce

Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie


czy w Polsce również występują kwaśne deszcze ?

Podobnie jak na całym świecie tak i w Polsce występują kwaśne deszcze. Największe opady kwaśnych opadów w Polsce występują  w rejonie Śląska. Nie dziwi nas to, gdyż jest to region o dużym zagęszczeniu przemysłu i występują tam silne zanieczyszczenia powietrza. Tak więc tam gdzie znajduje się duży przemysł możemy się również spodziewać kwaśnych opadów

Jednak kwaśne deszcze to nie tylko problem Wyżyny Śląskiej. Takie opady występują w całym kraju zarówno w rejonie Sudetów jak i na Suwałkach, tyle tylko że w rejonie Sudetów pH opadów jest niższe co oznacza że tam opady są kwaśniejsze.





W Polsce największe zanieczyszczenie atmosfery dwutlenkiem siarki (SO2) powoduje energetyka, dopiero później przemysł, oraz gospodarstwa domowe i transport. Spowodowane jest to tym, że nasz kraj jest dopiero w fazie rozwoju. I tak wraz z rozwojem przemysłu coraz częściej będziemy dostrzegać skutki kwaśnych opadów.




Ich skutki możemy zaobserwować na obumierających drzewach. Najwyraźniej widać je na zboczach gór, gdyż to tam warstwy chmur kwaśnego deszczu stykają się z roślinnością. Przykładem mogą tu być chociażby lasy porastające Karkonosze czy Góry Izerskie.


Zniszczone lasy w Karkonoszach



A w Gdańsku? Czy w naszym mieście występują kwaśne deszcze?

Czas na eksperymentowanie!

     Kwaśnego deszczu nie można gołym okiem odróżnić od zwykłych opadów, ale jego wpływ na środowisko można łatwo zauważyć.
Dziś podstawą naszego eksperymentowania będzie obserwacja. Ruszamy w teren.

Potrzebne będą:
- oczy :)

Dowód w sprawie nr 1:

Emisja gazów do atmosfery - Gdańsk Północny .


Emisja gazów do atmosfery -  Gdańsk Północny


Dowód w sprawie nr 2:

Niszczejące elementy architektury - Gdańska Starówka.


Niszczejące elementy architektury - Gdańska Starówka.
Dowód w sprawie nr 3:

Usychające drzewa - Zaspa i okolice

Usychające drzewa - Zaspa i okolice

Usychające drzewa - Zaspa i okolice